Kérjük válasszon kategóriát és évszámot!
Copyright © PSALMUS HUMANUS Művészetpedagógiai Egyesület, 2002–2018.
PSALMUS HUMANUS
MŰVÉSZETPEDAGÓGIAI EGYESÜLET
Támogatók:
Frissítve: 2018. dec. 20.
Videók:
Emberi Erőforrások
Minisztériuma
Magyar Művészeti
Akadémia
A továbbképzés megnevezése:
A foglalkozási órák száma: 30 óra
Az alapítási engedély száma: 27282 – 50/2016
A továbbképzés célja:
A résztvevők megismerik a művészeti nevelés sokféle alkalmazási lehetőségét a közoktatásban: gyakorlati példákon, bemutató foglalkozásokon keresztül meggyőződnek arról, hogy a kodályi hagyományok alkalmazása pozitív hatással van a közismereti tárgyak eredményes oktatására (írás, olvasás, matematikai készségek, nyelvtanulás, stb.). Ennek ismeretében a résztvevők képessé válnak az érdeklődési körüknek, személyiségüknek, adottságaiknak, intézményük hagyományainak, lehetőségeinek legmegfelelőbb módszerek kiválasztására, valamint alkalmazására az iskolai oktatásban és tehetséggondozásban.
A program tartalmának rövid ismertetése:
A program szándéka megvalósítani Kodály gondolatát, mely szerint „….a zenével nemcsak zenét tanulunk. Az ének. felszabadít, bátorít, koncentrál, testi, lelki diszpozíción javít, munkára kedvet csinál, figyelemre, fegyelemre szoktat…”. A továbbképzés előadói előadások keretében mutatják be az integrált művészeti nevelés lényegét, célját és alapelveit, annak élettani, humánbiológiai hátterét: az életkorok, tantárgyak, műveltségi területek szerinti lehetőségeket a multikulturális nevelés szakmaspecifikus tartalmához kapcsolható módszereket előadások, interaktív gyakorlatok, gyakorlati bemutatók szemléltetik. A művészeti nevelés fogyatékkal élők körében alkalmazott módszereit, elérhető eredményeit a résztvevők óra/foglalkozás látogatások keretében figyelhetik meg.
A továbbképzés specialitásainak kiemelése:
A továbbképzés a művészeti nevelés gazdag módszertára tekintetében elsősorban figyelemfelkeltő, ismeretbővítő célú: a gyakorlatban hosszú ideje jól működő, modell értékű, de kevéssé ismert pedagógiai műhelyek munkáját közvetlenül a műhelyekben dolgozó pedagógusok mutatják be.
A program így a közoktatás megújításának folyamatában kívánja segíteni a tanfolyami képzésben részt vevő pedagógusokat, intézményi vezetőket.
Az ellenőrzés, értékelés módja, gyakorisága, a tanúsítvány kiadásának feltételei:
A tanúsítvány kiadásának feltétele adaptációs terv elkészítése és határidőre történő leadása.
Az előírt tartalmi követelmények: A résztvevők ismerjék a kodályi hagyományokon alapuló integrált művészetpedagógiai képzés módszertani alapelveit (rendszeresség, szakszerűség, fokozatosság, gyakorlatban kipróbált és eredményesen működő program), valamint az integrált művészetpedagógiai képzés megvalósításának területeit (korosztály szerint óvodától középiskolával bezárólag, előnyös és hátrányos szociokulturális háttérrel rendelkezők, egészséges és fogyatékkal élő gyermekek). Emellett legyenek képesek a képzés módszertani alapelveit beilleszteni saját vagy intézményük oktatási-nevelési programjába.
Az ismeretek számonkérésének módja:
A tanfolyamot követő 3 héten belül a résztvevők készítsenek, maximum ½ szerzői ív (20.000 karakter) terjedelemben adaptációs tervet, melyben bemutatják, hogy intézményükre, szakterületükre, pedagógiai gyakorlatukba miképpen építhetők be a továbbképzés során megismert művészetpedagógiai módszerek (nyelvtanulás, ének-zene oktatás, informatikai oktatás, stb. területén). Az adaptációs terv alapján arra kívánunk választ kapni, hogy a résztvevők mennyiben sajátították el a komplex művészeti nevelés lehetőségeit, a bemutatott gyakorlati módszereket, és azok közül legalább kettőt választva képesek-e alkalmazni azokat saját vagy intézményük pedagógiai programjában.
A jelentkezés feltételei:
Iskolai végzettség: egyetem vagy főiskola – bármely, a Közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. Tv. 17.§ alapján nevelési-oktatási intézményben pedagógus-munkakörben való alkalmazáshoz szükséges szakképzettség.
Javasolt munkakörök:
Óvodapedagógus, tanító, zenetanár, gyógypedagógus, kollégiumi nevelő, szociálpedagógus.
Javasolt megbízások, funkciók (tevékenységek):
Intézményvezető, intézményvezető-helyettes, diákönkormányzatot segítő pedagógus, gyermekvédelmi felelős, munkaközösség-vezető, osztályfőnök, szabadidő-szervező, gyakorlóiskolai vezetőtanár, óvodai szakvezető, bázisiskolai mentortanár.
A továbbképzés időbeni megszervezése, és a jelentkezés módja:
Három egymást követő napon 3x10 óra, vagy 5 egymást követő napon 5x6 óra, igény szerint.
A részvételi díj összege: 30.000 Ft.
Jelentkezés:
A mellékelt Jelentkezési lap és Felnőttképzési szerződés adatainak megadásával és elküldésével az Egyesület címére:
Psalmus Humanus Művészetpedagógiai Egyesület
1145, Budapest; Amerikai út 41.
Jelentkezési lap letöltése Felnőttképzési szerződés letöltése
Részvételi díjon felüli egyéb költségek: Étkezés, utazás, szállás költsége.
A továbbképzés helyszíne:
ELTE BTK Zenei Tanszék, 1088 Budapest, Múzeum krt. 4/F.
A tanfolyamot elvégzők módszertani szakértői minősítést kapnak.